JAK SI VYTVOŘIT DOMOV PODLE HYGGE

S příchodem podzimu se nám tak nějak přirozeně nabízí téma hygge otevřít. Kde jinde se inspirovat k vytvoření útulné atmosféry ve svých domovech, které budou v tomto období s velikou pravděpodobností nejčastějším přístavištěm před sychravými dny, než u Dánů a jejich hygge filozofii. Možná už jste o tomto magickém slově slyšeli. Plní celosvětové magazíny, sociální sítě i výlohy knihkupectví. Je to jedno z nejpoužívanějších slov v Dánsku a říká se, že je klíčem ke štěstí Dánů. Není lehké jej popsat, nemá jednoznačný překlad do jiných jazyků. Líbí se nám věta z knihy HYGGE PROSTĚ ŠŤASTNÝ ZPŮSOB ŽIVOTA Meika Wikinga „Emoce nepíšete, emoce cítíte.“ Což možná nejvíce slovo hygge vystihuje.

Hygge je především o pocitu, pocitu kdy je nám dobře, atmosféra, při které se cítíme být šťastní. I když  hygge můžete prožívat prakticky kdekoliv, zaujala nás anketa pořadu Euromaxx, ve které byli samotní Dánové dotazovaní, co si pod pojmem hygge představují. Jednoduchost odpovědí nás překvapila. „Relaxování doma na sedačce, sledování filmu či četba knihy, užívání si domácí atmosféry při svíčkách.“ Tyto odpovědi jen potvrzují, že Dánové nejčastěji zažívají hygge doma. Podle již zmíněné knihy Meika Wikinga zažívá nejvíce hygge doma 71% dotazovaných a 29% dotazovaných mimo domov. Není tedy divu, že tématu hygge a domova je v knize věnovaná celá kapitola, která popisuje co vše by nemělo v domovech chybět, abyste se cítili (jak říkají Dánové) hyggelig. Paralelně k těmto tipům natočila video na svůj youtube kanál Helene Jeppesen, která slova Meika Wikinga při prohlídce svého bytu potvrzuje. Video můžete shlédnout pod tímto odkazem Exploring My Danish Home

Určitě by neměl chybět Hyggekrog, tedy takový hygge koutek, místo, kde se budeme cítit příjemně. Podle našich představ by mohl vypadat přesně takto. S jemným osvětlením, dekou, čajem a oblíbenou knihou.

Krb s otevřeným ohništěm a hořící dřevo je pro Dány jeden z největších symbolů hygge, čemuž se vůbec nedivíme. Bohužel v českých domácnostech krby s otevřeným ohněm najdeme jen zřídka. Každopádně v našich podmínkách si tuto atmosféru můžeme navodit alespoň zapálenou svíčkou. Čím více, tím lépe. Svíčky – přírodní, ne parfemované k hygge a Dánsku neodmyslitelně patří. Není proto překvapením, že spotřeba svíček v Dánsku je největší v Evropě. Cítít propojení s přírodou je dalším důležitým aspektem hygge filozofie. Použití přírodních materiálů a doplňků v interiérech je stejně důležité jako plápolající plamen svíčky. Dřevěné podlahy, dřevěný nábytek, kytice či kožešiny, každý kousek přírody se počítá.

Váza s kyticí na jídelním stole, konvice s teplým čajem, to vše je dle knihy Meika Wikinga hyggelige. Jeho slova musíme potvrdit, i pro nás je kytice ve váze (nejlépe čerstvě natrhaná) synonymem příjemné atmosféry a nesmí na našich stolech chybět. Stejně tak jako dobrá kniha, polštáře a vlněná deka, kterou vytahujeme každoročně s příchodem chladných a sychravých dní.

Meik Wiking v kapitole o domově zmiňuje ještě jednu zajímavou věc, která už nás zaujala zhruba před dvěma lety při návštěvě Švédska, kde jsme bydlely přes Airbnb v domě jedné švédské rodiny. A sice využití bazarových kousků v interiérech. Pravděpodobně je nadšení pro úlovky z bazarů a tržišť stejnou vášní pro Dány i Švédy, kteří mají pro kombinaci starších a nových věcí opravdu cit a jednoduše tak vytvoří nezapomenutelného ducha místa.

Pokud si také plánujete vnést do interiéru trochu té hygge atmosféry, můžete se inspirovat naším hygge wishlistem, nebo…

 

Námi vybrané kousky můžete najít pod těmito odkazy.

1-čajová konvice ASA, 2-kniha Hygge, 3-stolička s betonovým sedákem, 4-křeslo NORR11, 5-polštáře MUUTO, 6-vlněný přehoz, 7-bílá ovčí kožešina, 8-svícen LUP SQUARE, 9-váza SHAPED, 10-stojací lampa CLUB

…nebo recepty dánských specialit, které pro náš článek napekla a navařila naše kamarádka Markéta, výborná kuchařka, zakladatelka facebookové skupiny Zdravě & Fit s Markétou Rozběháme Brusel.

Co více může podtrhnout hygge atmosféru než vůně dobrého skandinávského jídla a typičtí skořicoví šneci…

Skořicoví šneci 

20 g čerstvého droždí

1 lžíce cukru

asi 150 ml másla

150 g hladké mouky

150 g špaldové mouky

100 g másla

2 žloutky

1 lžička soli

1 vejce na potření

2 lžíce skořice

100g cukru krystal

Založíme si kvásek z droždí, lžíce cukru a vlažného mléka a necháme asi 15 minut odpočívat pod utěrkou. Mezitím si rozpustíme máslo a smícháme ho s moukou, žloutky, lžičkou soli a kváskem. Vypracujeme těsto, které potom necháme asi hodinu odpočívat pod utěrkou.

Do náplně smícháme cukr se skořicí. Krásně vykynuté těsto vyválíme do čtverce. Potřeme rozšlehaným vejce, posypeme rovnoměrně směsí cukru a skořice a smotáme do válečku. Nožem krájíme kolečka. Rozložíme na plech s pečícím papírem a pečeme na 160 stupňů dozlatova.

 

Dánská hrachová polévka s koprem 

2 lžíce olivového oleje

2 středně velké žluté cibule

2 středně velké mrkve

2 ks z naatě řapíkatého celeru

¼ bulvy celeru

6 šálků zeleninového vývaru

2 šálky zeleného hrachu (dobře propláchnout)

1 větvička tymiánu

4 lžíce nakrájeného kopru

sůl, pepře

2 středně velké cibule nakrájené na kolečka

slanina na kostky

Cibuli a zeleninu nakrájíme na kostičky. Rozehřejeme olivový olej a cibuli osmažíme dozlatova cca 15 minut. Potom přidáme ostatní zeleninu, vývar, tymián, ½ kopru, hrách, sůl, pepř a vaříme cca 45 minut – 1 h. Dokud hrách není měkký.

Osmažíme si kolečka cibule dozlatova a kostky slaniny. Přidáme k polévce + nakrájený kopr.

 

Originály receptů, které Markéta vyzkoušela můžete najít pod těmito odkazy.

http://www.rhubarbarians.com/danish-split-pea-soup-with-dill/ 

http://www.outside-oslo.com

 

Mějte krásný podzimní čas.

Monika a Petra