Baví nás věci s příběhem, rády se jimi obklopujeme a necháváme se zaplavovat vlnou nostalgie. Jedním takovým kouskem, který jsme si nedávno pořídily jsou hodiny Pragotron a máme z nich obrovskou radost.
Určitě je znáte, ať už z polikliniky, nádraží či fabriky. Časomíry Pragotron (existuje několik typů), vznikaly zhruba v druhé polovině 20.století v Československu. Ty naše byly vyrobeny někdy v 70.letech a jsou to ty s bakelitovým rámem. Pragotrony jsou původně hodiny, které byly řízeny centrálně. Jsou to takzvané hodiny „podružné“ a vedou z nich dráty z hlavních hodin, které pak dávají strojku impuls aby se každou minutu pootočil. Určitě si pamatujete, jak to ve škole nebo v čekárně vždycky cvaklo. Pokud byste si je i Vy rádi doma pověsili, je třeba tento originální mechanismus předělat na bateriový strojek tak, aby fungovaly jako nezávislé nástěnné hodiny. Samozřejmě existuje možnost koupit si Pragotrony, které už jsou takto upraveny. Máme pro Vás několik tipů, kde se dají Pragotrony koupit, a taky návod jak si je případně svépomocí na nezávislé hodiny předělat.
Obstarat si je můžete na Aukru, či zkusit různé bazary, například Halabalashop, v tomto případě se ale nezřídka stane, že najdete spíše nabídky s „originálním“ systémem hodin, které jsou řízeny centrálně. Za zmínku stojí i zajímavé projekty RetroUse nebo zpokojedopokoje , kde mimochodem najdete i další krásné retro kousky. Pokud preferujete již přestavěné hodiny na bateriový strojek, podívejte se na stránky Nanovo shopu, nebo nakoukněte do jejich atmosférického showroomu v Týnské uličce v Praze. V podobném duchu funguje i obchod s originálním renovovaným nábytkem a doplňky novoretro v Brně.
Pragotrony interiérům sluší, posuďte sami…
Zdroj: Nanovo, foto: Dita Havránková
Zdroj: Nanovo, foto: Dita Havránková
Zdroj: Nanovo, foto: Dita Havránková
Zdroj: Nanovo, foto: Dita Havránková
Zdroj: instagram @andreakroupova, interiér od andreaamartina.com
Zdroj: instagram @lukasbeliansky
A teď už slibovaný návod, tímto moc děkujeme našemu kamarádovi Honzovi, který nám ho poskytl. Blíže k Honzovi a jeho hodinám zde
Soupis materiálu, který budete krom samotných hodin potřebovat (komponenty můžete objednat například na www.hodinarska.cz, viz.objednací čísla) :
1 strojek Quartz ,zde U.T.S., délka ručiště 16 mm (objednací číslo Q 800.055)
1 matici strojku délka 7mm pro kulaté bakelitky (objednací číslo 4348) nebo délka 5 mm pro plechové hodiny čtvercové (objednací číslo 0041)
1 gumovou podložku tl. 2 mm (objednací číslo 1788)
1 matici minutové ručičky (objednací číslo 2499)
1 pár ručiček, které jsou kompatibilní s výše uvedeným strojkem ,lepší jsou plechové (např. 0002/A-64)
dále pak epoxy(d) nebo šroubky a matice malého průměru, lepidlo na závity, nářadí, nástroje atd….
V prvním kroku musíme hodiny rozebrat. Pokud máte sundané sklo a jste u ručiček, pokračujte níže.
Minutovku sundáte povolením červíku (viz foto). Ze strany povolíte, nahoru vytáhnete.
Hodinovou ručičku tahem vytáhněte nahoru. Mělo by to jít.
Abychom mohli později ručičky na strojek nasadit, musí být způsob jejich uchycení kompatibilní se strojkem, který použijeme. Honza používá osvědčené stroje U.T.S.
Detail ručiště strojku.
Ručky nejdřív musíme zbavit starého osazení. Dobrý způsob jak tak učinit je pomocí záhlubníku. Osazení na ručce je nalisováno a když zhora otvor v ručičce trochu odvrtáme (záhlubník ideální, vrták možný), jde potom osazení odejmout.
Při odvrtávání je dobré si osazení zdola podržet (zde jsem například využil závitu M 2,5 po červíku a dal tam šroub, který držím kleštěmi proti pootočení). Může se totiž stát (a nejspíš se to stane:), že když budete jen vrtat a zdola nedržet, osazení se začne protáčet a nic neodvrtáte…
Jak odvrtáváte, zkoušejte občas osazení zlehka vylomit. Na obrázku již odlomeno.
Nyní se vám bude hodit pár ručiček – které jdou nasadit na ten strojek, který chcete použít.
Upravte jejich délku tak aby na každé straně bylo tak 1-2 cm.
Nyní upevněte tyto části ručiček zespoda na původní ručky. Můžete to udělat dvojím způsobem. Buď je přilepíte (třeba epoxydem) nebo je připevníte mechanicky. Upevněte je tak, aby otvory byly pokud možno střed na střed.
Já raděj používám pevné mechanické spoje. Je to možné díky tak geniálním věcem jako je matice a závit. A díky firmám, které šroubovinu již od závitů M1 dodávají (například firma MP Jet www.mpjet.cz
Zde již hotový spoj.
Ručičky jsou připraveny, můžeme osadit strojek do ciferníku. Zde bych rád (opět:) upozornil na jednu důležitou věc. Délka strojku (jeho osiček)a délka upevňovací matice kterou použijeme je závislá na tloušťce ciferníku. A také na tloušťce gumové podložky, která se vkládá mezi strojek a ciferník aby se strojek po dotažení pokud možno nepootočil a lépe zezadu na ciferník dosedl.
Na tyto hodiny kde je tloušťka ciferníku 3 mm jsem použil strojek s délkou ručiště 16 mm.
Matici 7 mm
V případě, že předěláváte plechové hodiny Pragotron, použijte matici 5 mm.
A gumovou podložku o síle 2 mm
Předpokládejme tedy, že máte správné délky všech dílů a dejme strojek do hodin.
Nejdřív vložte do otvoru matici…
(průměr díry by měl být 10 mm, v případě těchto hodin tomu tak je, tudíž není potřeba zvětšovat).
Pak z druhé strany gumovou podložku a na matici našroubujte strojek (dejte ho dozadu ať není vidět na ciferníku.
Zepředu pak matici utáhněte. Například šroubovákem, který vsunete do výřezu. Jestli se vám bude zdát, že to jde špatně, tak jste na správné cestě. Ono to jde hrozně blbě. Pořád jste přes závit a matice se naklání…
Při tom utahování také kontrolujte strojek na druhé straně hodin aby byl vodorovně a baterkou dolů. Ne, že by to bylo důležité, ale je to estetičtější.
Hodinovou ručičku stačí natlačit.
Nasadit minutovou ručičku už je o něco těžší. Upevňuje se totiž pomocí matky (ta co je v seznamu materiálů pojmenována „matice minutové ručky“). On je na to asi nějaký přípravek, ale já ho nemám a tak používám přípravky na konci svých rukou. Když se tak dívám na tuhle fotku, divím se, že se mi to vůbec podaří …
Dobré je použít zde lepidlo na závity, tím eliminujeme možné samovolné povolení matice.
Tu minutovku tam jde dát jen ve dvou polohách. Až ji přišroubujete, podržte ji a pootočte hodinovou ručičkou tak aby byly pod správným úhlem. Tu hodinovkou budete otáčet proti tření kterým drží na osičce, ale měla by to vydržet.
A to je vlastně všechno:) Zbývá sesadit hodiny dohromady a opatřit je baterkou.
Dobrý den, všechny potřebné díly jsem našel na http://www.prim-shop.cz
Moc Vám děkuji za pěkný článek. 😉
Dobrý den, jsme moc rády, že se Vám článek líbil.A děkujeme za komentář, je pro nás motivací pokračovat dál 🙂
Mnohem rozumnější, než hodiny výše popsaným barbarským způsobem zničit, je využít tohle: http://www.zajic.cz/podruzbat/podruzbat.htm Do hodin pak není nutno vůbec zasahovat a zachovají si i svůj původní charakteristický styl chodu – poskočení minutové ručky po každé minutě.
Dobrý den, souhlasíme s Vámi, to, že je dnes k dispozici „Generátor minutových impulsů pro podružné hodiny s bateriovým napájením“ je skvělá možnost, jak hodiny předělat ještě čistším způsobem než je tento uváděný. Avšak podle našich informací, není tomu dlouho co byl uveden na trh.
Dovolíme si společně s autorem tohoto návodu Janem Čejkou připojit náš pohled na věc. Z pohledového hlediska zůstávají hodiny identické (nepočítáme-li dvoumilimetrové hlavy šroubků na středu ruček). Jediné, co je na hodinách předělané, jsou právě ručičky. A jsou předělané proto, aby i přes použití jiného strojku zůstaly původní ručky zachovány. Na hodinách není nic zničeno.(a dovolujeme si říct, že už vůbec ne barbarským způsobem:) Původní strojek je prostě jenom odšroubován, tělo hodin netknuto. Každopádně děkujeme,že jste našim čtenářům naznačil i další možnost jak hodiny pro domácí použití předělat.
S pozdravem Monika a Honza